O starenke a starčekovi

Autor: Veronika Paľovčíková | 20.1.2011 o 11:39 | (upravené 20.1.2011 o 12:36) Karma článku: 1,95 | Prečítané:  335x

Starenka a starček žili v tom dome od nepamäti. Každé Vianoce zasadli pri vianočnom stole a ďakovali Bohu za uplynulý rok. Starček predniesol modlitbu a potom sa pustili do vynikajúcich jedál, ktoré starenka s láskou pripravovala celý deň.

 

Koľko radosti aj smútku v tomto dome zažili. Ťažko je to spočítať. Veď obaja už mali svoj vek. Ako sa obaja tešili, keď na konci vojny prišiel domov starček, vtedy ešte mladý fešák. Akú radosť mal, keď sa neskôr dozvedel, že budú mať bábätko. A keď sa im narodilo dievčatko, ktoré s nimi žilo ešte dlho, dlho potom, sľuboval, že bude vždy pri nej a pri svojej manželke.

Dievčatko rástlo ako z vody a starček so starenkou sa nestačil čudovať, ako rýchlo uplynuli dni a roky, že odrazu stojí pri oltári. No aj keď sa dcéra vydala, neostali sami. Ona pri nich bývala aj so svojím manželom a starala sa o nich s láskou, s akou sa môže starať len dcéra o rodičov.

Roky plynuli ďalej. Starček a starenka mali odrazu vnúčatá. Nestihli sa s nimi ani poriadne poláskať a už odchádzali z domu sťa lastovičky z hniezd. No čas je neúprosný k ľuďom rovnako ako smrť. Dcérin manžel odišiel rýchlo ako prvý sneh a dcéra ovdovela. Starček aj starenka boli pre ňu veľkou oporou a ona sa im odvďačila opaterou v rokoch, keď už potrebovali aj pomoc iných.

Čím bol starček starší, tým viac chorľavel a starenka aj dcéra vedeli, že smrť si čoskoro príde aj po neho. Všetci to vedeli, no nikto netušil, že to bude práve deň pred najkrajším dňom roka. Deň pred tým dňom, ktorý mali starenka aj starček najradšej. Deň pred Štedrým dňom. Starček mal pohreb práve na Štedrý deň. Najšťastnejší deň v roku sa odrazu zmenil na najsmutnejší. Ovdovená starenka s ovdovenou dcérou strávili Štedrý večer v rodine svojho vnuka. Prvýkrát nevečerali vo svojom starom dome.

Nakoniec sa smutný deň zmenil na deň radostný. Síce s bolesťou v srdci, no s radostnou myšlienkou, že starček je už v lepšom svete, kde nie je ani smútku, ani trápenia a že aj keď nie je pri starenke, v jej srdci ostal a bude ju strážiť dovtedy, kým sa raz spolu opäť nestretnú. Starenka si užila večer s pravnúčatami a pri večeri opäť ďakovala Bohu za uplynulý rok aj za svoj život. Nie každý sa predsa môže dožiť takého veku, aby si mohol vystískať pravnúčatá.

O osem rokov neskôr sa starenka pobrala za starčekom a ja verím, že moja prababka a môj pradedko sú spolu v nebi a dávajú na mňa pozor.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zdanenie bitcoinu, menej výhodné sporenie. Čo chystá Kažimír

Zdania obchody, keď spotrebiteľ platí za tovar kryptomenami a stavebné sporenie bude ešte menej výhodné.

SVET

Vražda v Kosove ako rozbuška, Srbsko môže stratiť viac

Zabitie politika zo srbskej menšiny môže oddialiť zbližovanie Srbska s Úniou.

SVET

Babiš nedostal dôveru, vládnuť môže roky. Čo čaká Česko?

Český premiér vedel, že hlasovanie o dôvere prehrá.


Už ste čítali?